Yükleniyor...

23 Ağustos eşli toplantımız; Pera Rotary Kulubünün katılımı ile Mövenpick Otel’de gerçekleşti.

TV sunucu , araştırmacı gazeteci Müge Anlı ve Ekibi, Pera Rotary Kulubü Başkanı Levent Türel, spina bifidalı rekortmen yüzücü kızımız Nil Şahin, annesi Ümit Şahin, Maslak Rotaract Kulubü üyesi Murat Cengizlier, sekreterimiz sevgili Emel Daşgın Bitlis’in oğlu Berk Selvioğlu konuğumuz idi.

  • Spina Bifida hakkında çalışmalarımız devam ettiğini ancak yapılan çalışmaların iğne ile kuyu kazmak gibi olduğunu belirten başkanımız Lale Bice; “Türkiye olarak bu durumdan mağdur olmamız beni çok üzüyor, Rotary nasıl dünyada polioyu silmişse; böyle bir toplumsal harekete ihtiyacımız var. Çalışmalarımızın topyekün olması gerekiyor. Bu konuda medianın önemi ve desteği çok büyük” dedi.
  • Duyurular ve projelerdeki gelişmeler ardından Sevgili Feruza Bayramova’nın Kazbek dağlarına yaptığı gezi ilgili bir sunum gerçekleştirdi.
  • Ayrıca Ferah Başkanımız döneminde destek verdiğimiz görme özürlüler için özel kitap ile ilgili gelişme oldu. Bu dönemde dönemde başlatılan TÜRGÖK (Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı); özürlüler için ödünç kitap projesi kapsamında basılan Dostlar Beni Hatırlasın - cilt 1 / Aşık Veysel kabartma baskılı kitabı 1 ay bizde kalmak üzere gönderildi. Telif haklarından dolayı kabartma ve sesli bir kitabı görme özürlü olmayan birine verilemediği, ancak 1 aylığına bir kopyesinin gönderilip, 1 ay sonunda geri verilmesi gerektiği de belirtildi.

Akabinde Kulubümüz, bu projeye verdiği destek yanısıra programlarında kayıp insanları bularak ve ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye dağıtarak, Anadoluda ders evleri açarak ve okulları tefriş ederek şimdiye kadar 50,000 kişiye dokunduğu için Müge Anlı’ya Meslek Hizmet Ödülü verdi.  

Toplantıya Spina Bifida’lı yüzücü Nil Şahin’in de davetli olduğu toplantıda, bu hastalığın Türkiye’deki ciddi boyutları, çözüm için bu konuda farkındalığın arttırılmasının önemi anlatıldı. Bu konuda Müge hanımın desteği istendi.

Ayrıca Rehber Köpekler Derneği Başkanı üyemiz Nurdeniz Tuncer de,  Türkiye’de bu konuda karşılaştığı zorlukları ve engeller konusunda Müge Hanımı bilgilendirdi. Müge Anlı’nın çekim ekibi de toplantıya katıldı. Ödül töreni ve tüm toplantıyı çekti.

Müge Anlı; bu ödülden dolayı teşekkür ederek, çok onore olduğunu belirtti, ATV’de Eylül de başlayacağı programının yeni döneminde bu konulardan bahsedeceğine söz verdi. 

Toplantı Bilgileri

Toplantı Yeri : İSTANBUL HİLTON MASLAK

Toplantı Günü : Çarşamba

Toplantı Saati : 12:30

Dönem Başkanı

Güzide Sertbaş

Kulüp Başkanı

2023 - 2024