Yükleniyor...

Toplantımızın konuğu İTÜ Nükleer Enerji Enstitisü’nde Nükleer Araştırmalar Anabilim Dalı Başkanı sevgili SN. Prof. Dr. Beril Tuğrul idi.

Türkiyede enerjinin durumu, enerji üretiminde atılım yapmamız gerektiğini, nükleer enerjinin ne olduğu, gerekliliği ve hükümet enerji politikaları ve Avrupa Birliği açısından enerjinin açılımlarını değerlendirdi. Akkuyu Nükleer santralinin kurulmasında yaşanan süreçleri de değerlendiren Sn. Beril;

"Türkiye enerji açısından fakir bir ülke sayılabilir. Öz kaynağımız olarak bir kömürümüz var ve onun da ısıl değeri yüksek değil. Rüzgar da, güneş de sonuna kadar kullanılmalıdır. Güneş enerjisi santrali için 5 MWe bile iyi bir kapasitedir. Şimdiki nükleer santraller ise 1200 MW' lıktır. Siz tarımı bir kenara bırakıp, bütün Orta Anadolu’yu güneş paneliyle kaplasanız da, bir kaç nükleer santralin ürettiği enerjiyi ancak karşılayabilirsiniz. Türkiye’nin enerji üretimini iki katına çıkartması gerekmektedir. Çünkü Türkiye Avrupa Birliğine girmeye çalışmaktadır. Bunun için de Avrupa ortalamasını yakalaması gerekmektedir" dedi.

Her konuda olduğu gibi, nükleer enerjiye artı ve eksileriyle birlikte bilimsel anlamda sorgulayarak bakmak gerektiğini ve yaşama geçirmenin  gerekliliğini ifade etti..

Toplantı Bilgileri

Toplantı Yeri : İSTANBUL HİLTON MASLAK

Toplantı Günü : Çarşamba

Toplantı Saati : 12:30

Dönem Başkanı

Güzide Sertbaş

Kulüp Başkanı

2023 - 2024