Yükleniyor...

08.08.2018 tarihindeki toplantımızda; değerli üyemiz Sn. Şafak Özsoy ile "Karbon Ayak İzi" ni ve "Karbonsuz Toplantı ve Etkinlikler" projemizi konuştuk.

Maslak RK olarak bir ilke daha imza atıyoruz.  Artık toplantı ve etkinliklerimiz "Karbon Nötr" olacak.

Günümüzde “karbon nötr” olmak, atmosfere yaydığımız karbondioksit miktarı ile aynı miktarda karbondioksiti ortadan kaldırma durumudur. Günün sonunda, neden olduğumuz karbondioksit emisyonu kadar karbondioksit emilmesini sağlayabiliyorsak, bu durum, “sıfır net karbon ayak izi”ne sahip olmak şeklinde tanımlanabilir.

Hemen hemen yapılan her aktivite sera gazı salınımı ile sonuçlanmaktadır.

Maslak RK olarak fark yaratıp ilham kaynağı olmak için hedefimiz; etkinliklerimizde karbon ayakizini hesapladıktan sonra aynı miktar kadar karbon kredisi satın alarak yenilenebilir enerji projelerine finansal destek olmak ve faaliyetimiz sonucu oluşan sera gazı salınımlarımızı “sıfırlamak”tır.

Karbon nötr’ün tam anlamı bir kişi veya kurumun gerçekleştirdiği herhangi bir faaliyet sonucu atmosfere salınan sera gazlarını dengelemek (offsetting) ve net olarak “0” emisyona sahip olmak için salınan sera gazları miktarına eşdeğer sera gaz salımına engel olan/azaltan projeler tarafından geliştirilmiş karbon kredilerinin satın alınmasıdır.

Karbon kredisi üreten  projeler ciddi uluslararası sertifikasyon süreçlerinden geçmektedirler. Bu sertifikasyonların en önemlilerinden biri ve en kaliteli karbon kredilerinin üretildiği Gold Standard sertifikasyonundan geçebilmek için yenilenebilir enerji projelerinin çevresel etkisinin yanında sürdürülebilir büyümenin diğer 2 önemli bacağı olan ekonomik ve sosyal etkilerini de dikkate almakta; projenin bulunduğu bölgedeki yerel halka faydası, istihdam yaratıp yaratmadığı gibi başka kriterler de değerlendirmektedir. Türkiye’de üretilen birçok rüzgar enerjisi projesi, çöp gazı bertaraf projeleri "Gold Standart" süreçlerinden başarı ile geçmiştir. Türkiye elektrik üretimini önemli ölçüde fosil yakıtlarla elde etmektedir. Üstelik bu fosil yakıtların önemli bir bölümü de ithal edilmektedir. Bu nedenle yenilenebilir enerji teknolojilerini desteklemek ülkemiz için çok olmaktadır.

"Karbonsuz Toplantılar ve Etkinlikler" projemizle hem yenilenebilir enerji teknolojilerine de destek vermiş olacağız, hem de bu projelerin bulunduğu bölgedeki yerel halka dolaylı yoldan da olsa ekonomik ve sosyal katkı sağlamış olacağız.

Ayrıca Rotary' nin 6 öncelikli hizmet alanında da yer alan;   Ekonomik ve toplumsal kalkınmayı geliştirmeye ve bireyleri ve tüm toplulukları ekonomik olarak güçlendiren fırsatlar yaratmaya yardımcı oluyoruz.

Tüm üyelerimize "Karbonsuz Toplantılar ve Etkinlikler " projemize gösterdikleri ilgi için sonsuz teşekkürler..

Fark yaratıp ilham kaynağı olmak dileğiyle selam ve sevgiler.

Toplantı Bilgileri

Toplantı Yeri : İSTANBUL HİLTON MASLAK

Toplantı Günü : Çarşamba

Toplantı Saati : 12:30

Dönem Başkanı

Güzide Sertbaş

Kulüp Başkanı

2023 - 2024